Hampshire Hockey Umpires' Association
Public Area
Fixtures and Appointments Report
Appointments Only, for the Future Only, for Both Men and Women
Hampshire Hockey Umpires' Association
Hampshire Hockey Umpires' Association
Public Area
Fixtures and Appointments Report
Appointments Only, for the Future Only, for Both Men and Women
Appointments that have changed are shown with the person's name struck out. Indoor matches are shown in purple. Umpires appointed by clubs are shown in green. Appointments from other Associations are shown in grey.
Where the venue is shown in blue, click on the venue to open a new page with a map.
Thursday 27th February 2020
Men - EH Junior Competitions - ISHC Under 19 Cup
16:30
Portsmouth Grammar School Under 19 v Sherborne School Under 19
Portsmouth Grammar School Under 19 v Sherborne School Under 19

@ Hilsea Playing Fields
Paul Godfrey, Steve Godwin, Aaron Bennett (umpires)
Men - EH Junior Competitions - National U16 Boys Tier 2 Championship
16:15
Portsmouth Grammar School Under 16 v Island Free School Under 16
Portsmouth Grammar School Under 16 v Island Free School Under 16

@ Burnaby Road Pitch 1
David Boyle, Rob Duffy (umpires)
Men - Schools - Friendlies
16:15
Canford School v Clayesmore School
Canford School v Clayesmore School

@ Canford School - Pitch A
James Ladd Gibbon, Lee McEvoy, Phil Gibbs (umpires)
Saturday 29th February 2020
Men - Hampshire/Surrey 1
15:00
Fareham 2 v Croydon & Old Whitgiftian
Fareham 2 v Croydon & Old Whitgiftian

@ Henry Cort School
Jason Holford, Adam Swann (umpires) David Boyle (assessor) Rob West (assessor)
Men - Hampshire/Surrey 2
14:15
Aldershot and Farnham v Portsmouth
Aldershot and Farnham v Portsmouth

@ Heath End School
Simon Gibbons, Lee McEvoy (umpires)
13:30
Southampton v Andover
Southampton v Andover

@ Sports Centre - Pitch 1
Jason Holcombe, Richard Stanley (umpires) Stephen Downham (umpire coach)
Men - Hampshire 1
11:45
Basingstoke 2 v Bournemouth 2
Basingstoke 2 v Bournemouth 2

@ Down Grange Pitch 1
Chris Davey, Nick Eva (umpires)
13:30
Hamble v Southampton University
Hamble v Southampton University

@ Hamble School
Tim Clay, Tam McHale (umpires) Chris Bond (assessor)
14:30
Havant 3 v Petersfield
Havant 3 v Petersfield

@ Burnaby Road Pitch 1
David Carter, Michael Duncan (umpires) Richard Wood (assessor)
13:00
Salisbury v Fareham 3
Salisbury v Fareham 3

@ South Wilts Sports Ground
Phil Gain, Rick Raumann (umpires)
13:30
Winchester 2 v Gillingham
Winchester 2 v Gillingham

@ King's School,Romsey Road
Mike Boyne, Christopher Ward, John McFadzean (umpires) Mike Ward (umpire coach)
10:30
Yateley v Trojans 2
Yateley v Trojans 2

@ Eversley Sports Association
Mark Hansford, John Whitworth (umpires) Phil Gibbs (umpire coach)
Men - Hampshire 2
13:00
Alton v Winchester 3
Alton v Winchester 3

@ Eggars School
Paul Kirkham, Iain Lynch (umpires)
10:30
Bournemouth 3 v Isle of Wight
Bournemouth 3 v Isle of Wight

@ Canford School - Pitch A
Adam Frith, Andy Gagen (umpires) David Carter (umpire coach)
14:00
Haslemere 2 v Trojans 3
Haslemere 2 v Trojans 3

@ Woolmer Hill S.G. Pitch 2
Derek Rutherford, Rob Scott (umpires)
11:00
Poole v Havant 4
Poole v Havant 4

@ Ashdown Leisure Centre
Nick Cane, Andy Craig (umpires) Mike Ward (umpire coach)
10:30
Southampton University 2 v Hamble 2
Southampton University 2 v Hamble 2

@ Wide Lane
Nigel Guppy, Jason Holcombe, Andy Dunning (umpires)
Men - Schools - Friendlies
11:30
Churcher's College v King Edward VI School
Churcher's College v King Edward VI School

@ Churcher's College
Des Gover, Rob West, Christopher Ward (umpires)
Women - South Division 3B
11:30
Fareham v Old Georgians
Fareham v Old Georgians

@ Henry Cort School
David Boyle, Des Legg (umpires)
14:00
Haslemere v Hailsham
Haslemere v Hailsham

@ Woolmer Hill S.G. Pitch 1
Nigel Buckley, Paul Godfrey (umpires)
15:00
Havant v Aldershot and Farnham
Havant v Aldershot and Farnham

@ Havant College
David Peebles, Frankie Tierney (umpires) Phil Griffiths (assessor)
Women - Hampshire Premier Division
11:15
Andover v Romsey
Andover v Romsey

@ John Hanson School
Charles Goodchild, Roy Woolley (umpires)
10:30
Bournemouth 3 v New Forest
Bournemouth 3 v New Forest

@ Chapel Gate (Near Airport)
Mark Cowell, Mike Robson (umpires)
10:45
Fleet and Ewshot v Trojans 3
Fleet and Ewshot v Trojans 3

@ Princes Avenue - Pitch 1
Jennifer Rust, Rowena Shepherd, Sam Chapman (umpires)
11:30
Havant 2 v Basingstoke 2
Havant 2 v Basingstoke 2

@ Havant College
Phil Griffiths, Steve Holyer (umpires)
14:00
Portsmouth v Blandford and Sturminster Newton
Portsmouth v Blandford and Sturminster Newton

@ University of Portsmouth
Oliver Brown, Paul Moore (umpires)
12:00
Southampton 2 v Bournemouth 2
Southampton 2 v Bournemouth 2

@ Sports Centre - Pitch 1
Stephen Downham, Roy Holcombe, Jennifer Rust (umpires)
Women - Hampshire Division 2
11:00
New Forest 2 v Portsmouth 2
New Forest 2 v Portsmouth 2

@ Brockenhurst College
Peter Storr (umpire)
Women - Hampshire Division 3
12:00
Hamble 2 v Bournemouth 4
Hamble 2 v Bournemouth 4

@ Hamble School
Antony Browne (umpire) David Peebles (level one assessor)
Women - Hampshire Division 4
10:30
Bournemouth 5 v Fleet and Ewshot 2
Bournemouth 5 v Fleet and Ewshot 2

@ Canford School - Pitch A
Chris Partridge, David Weir (umpires)
Sunday 1st March 2020
Men - EH Adult Competitions - Tier 3, Round 3
14:00
Southampton v Okehampton
Southampton v Okehampton

@ Sports Centre - Pitch 1
Jason Holcombe, Lee McEvoy (umpires)
Men - Hampshire 1
13:15
Petersfield v Gillingham
Petersfield v Gillingham

@ Dunhurst School
Jason Holford, Adam Swann (umpires)
Women - EH Adult Competitions - Investec Womens Tier 2 - Round 3
11:30
Havant v UK Armed Forces
Havant v UK Armed Forces

@ Havant College
David Adams, Paul Godfrey (umpires)
Women - Junior County - AC, Girls u16's county
12:30
(Funded by Hampshire Player Pathway) v Buckinghamshire & Berkshire
(Funded by Hampshire Player Pathway) v Buckinghamshire & Berkshire

@ Lord Wandsworth College
Brian Christian, Nicholas Fielding, Jason Horne (umpires)
Tuesday 3rd March 2020
Women - ELHC League
19:30(Organised by Eastleigh)

@ Fleming Park
Paul Godfrey, Lee McEvoy, Mike Robson (umpires)
Wednesday 4th March 2020
Men - British Universities - BUCS League: South Eastern Tier 3
15:00
University of Portsmouth 2 v Reading University 3
University of Portsmouth 2 v Reading University 3

@ University of Portsmouth
Rob Duffy, Nigel Guppy (umpires)
Men - British Universities - BUCS League: Western Tier 2
13:00
Southampton University v Exeter University 5
Southampton University v Exeter University 5

@ Wide Lane
Alan Dow, Jason Horne (umpires) Rob Stamp (umpire coach)
14:30
Southampton University 2 v Bournemouth University
Southampton University 2 v Bournemouth University

@ Wide Lane
Jason Holcombe, Jason Holford (umpires)
Men - Friendly Tournament - Boys 7-a-side In2Hockey U13 Tournament
14:00(Organised by King Edward VI School Under 13)

@ Wellington Sports Ground
David Boyle, Nick Cane, Mark Cowell, Stephen Downham,
Des Legg, Roy Woolley (umpires)
Mixed - AoC Competitions - AoC Mixed League
14:00
Peter Symond's College v Brockenhurst College
Peter Symond's College v Brockenhurst College

@ Trojans Club
Andy Craig, David Peebles (umpires)
Women - British Universities - BUCS League: ICG Western Tier 2
14:30
Bournemouth University v Bath University 3
Bournemouth University v Bath University 3

@ Chapel Gate (Near Airport)
Paul Godfrey, Chris Horton (umpires)
Women - British Universities - BUCS League: ICG Western Tier 4
13:00
Bournemouth University 2 v Southampton University 4
Bournemouth University 2 v Southampton University 4

@ Chapel Gate (Near Airport)
Chris Horton, Peter Storr (umpires)
Women - British Universities - BUCS League: ICG Western Tier 5
13:00
University of Winchester 2 v University of West of England 3
University of Winchester 2 v University of West of England 3

@ Winchester Sports Stadium, Bar End
Nicholas Fielding, Andy Gagen (umpires)
Women - British Universities - BUCS League: South Eastern Tier 4
13:00
University of Portsmouth 2 v King's College, London 4
University of Portsmouth 2 v King's College, London 4

@ University of Portsmouth
Rowena Shepherd, John Whitworth (umpires)
Saturday 7th March 2020
Women - Hampshire Division 4
10:30
Bournemouth 5 v West Meon
Bournemouth 5 v West Meon

@ Chapel Gate (Near Airport)
David Weir (umpire)
Sunday 8th March 2020
Women - Hampshire Under 14 Division 1
15:00
Fleet and Ewshot Under 14 v Trojans Under 14
Fleet and Ewshot Under 14 v Trojans Under 14

@ Princes Avenue - Pitch 1
Maddie Hilditch (umpire) Jason Horne (umpire support)
Tuesday 10th March 2020
Women - ELHC League
19:30(Organised by Eastleigh)

@ Fleming Park
Paul Godfrey, Jason Horne, David Lane (umpires)
Saturday 14th March 2020
Women - Hampshire Division 3
10:30
Bournemouth 4 v Southampton 3
Bournemouth 4 v Southampton 3

@ Canford School - Pitch A
John Beasley, David Weir (umpires)
Sunday 15th March 2020
Women - Hampshire Division 3
13:30
Bournemouth 4 v Petersfield
Bournemouth 4 v Petersfield

@ Chapel Gate (Near Airport)
Chris Partridge, David Weir (umpires)
Tuesday 17th March 2020
Women - ELHC League
19:30(Organised by Eastleigh)

@ Fleming Park
Paul Godfrey, Lee McEvoy, Mike Robson (umpires)
Tuesday 24th March 2020
Women - ELHC League
19:30(Organised by Eastleigh)

@ Fleming Park
Paul Godfrey, Jason Horne (umpires)